Investice ve stínu medvěda aneb Black Friday trvá

Z pohledu neprofesionálního investora by se mohlo zdát, že současná doba investicím na kapitálovém trhu zrovna nepřeje. Z různých stran slýchám, že ten a ten díky válce, inflaci, kolísání dolaru či eura a různým dalším faktorům za poslední půlrok prodělal balík a v obavě z dalšího poklesu chce své finanční nástroje okamžitě prodat. A mnohdy i prodá. A kdo by také neprodal, když si tak alespoň vytvoří polštář, který se při placení účtů za energie bude hodit.


Máte to stejně? Rozprodáváte své komplexní portfolio, abyste minimalizovali ztrátu? A rozhodli jste se k takovému kroku sami, třeba jen proto, že nedokážete snést pohled na záporný výnos na svém investičním účtu, který už je týdny v propadu a v lepším případě alespoň pár dní stagnuje? Nebo vám takový postup doporučil váš finanční poradce? A co takhle brát klesání a medvědí trh jako přihrávku na smeč?


A jak to vidím já? Předně, jestli je vaší noční můrou dočasný propad portfolia o 5 procent a při ztrátě 10 % a víc se o vás pokouší infarkt, jste konzervativní investor. To není nadávka ani ostuda, ale velmi zásadní informace, která stanovuje strop rizikovosti a volatilitě vašich investic. A jako konzervativní investor byste svoje peníze v žádných cenných papírech s dramatickým kolísáním mít neměli, neboť vaše ochota podstupovat takové riziko je velmi, velmi omezená. Pokud vaše investice i přesto tak výrazných ztrát doznala, změňte svého finančního poradce. Jestliže ho ještě nemáte, je zřejmě nejvyšší čas si ho najít.


Za druhé: jako polštář na placení nenadálých výdajů slouží “pohotovostní”, krátkodobá rezerva, kterou si vytváříme průběžně na spořícím účtu, případně nějaké jeho alternativě, tedy jinde, než na kapitálovém trhu, a má tu nejvyšší prioritu. Bez takového nárazníku nelze v podstatě ani žádné další investice řešit. Nechcete tedy finanční nástroje dále držet právě kvůli nedostatečné rezervě na pokrytí nepředvídatelných zásahů do rodinného rozpočtu? Řešení je stejné jako v předchozím případě ‐ skutečný a zkušený finanční poradce.


Nenašli jste se zatím ani v jedné ze zmíněných kategorií, máte komplexní a široce diverzifikované portfolio svázané s konkrétními investičními cíli, jejichž čas ještě nepřišel, a přesto uvažujete o prodeji aktivního majetku ve finančních instrumentech se zápornou výkonností? Neblázněte - turbulence na trzích odstartovala Black Friday a výprodej stále ještě trvá! Navyšte si dočasně pravidelné týdenní až měsíční vklady do kvalitních investičních titulů, podpořte svůj budoucí výnos a natřete to inflaci ve víceletém investičním horizontu s plnou parádou!


Potřebujete poradit s nastavením fungujícího investičního portfolia přesně podle vašeho gusta? Jsem tu.